Прејди на содржината

Зибенбојмен

Координати: 53°45′N 10°32′E / 53.750° СГШ; 10.533° ИГД / 53.750; 10.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зибенбојмен
Црква во Зибенбојмен
Црква во Зибенбојмен
Црква во Зибенбојмен
Грб на Зибенбојмен
Зибенбојмен во рамките на Германија
Зибенбојмен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Хелмут Штајнфат
Основни податоци
Површина 8,82 км2
Надм. височина 50 м
Население 604 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04501
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Зибенбојмен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°45′N 10°32′E / 53.750° СГШ; 10.533° ИГД / 53.750; 10.533

Зибенбојмен (германски: Siebenbäumen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)