Прејди на содржината

Круков (Лауенбург)

Координати: 53°25′N 10°29′E / 53.417° СГШ; 10.483° ИГД / 53.417; 10.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Круков
Грб на Круков
Круков (Лауенбург) во рамките на Германија
Круков (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Литау
Градоначалник Лудвиг Грим
Основни податоци
Површина 7,94 км2
Надм. височина 44 м
Население 160 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21483
Повик. бр. 04153
Портал www.lauenburg.de
Местоположба на Круков во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°25′N 10°29′E / 53.417° СГШ; 10.483° ИГД / 53.417; 10.483

Круков (германски: Krukow) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)