Штерлај

Координати: 53°37′17″N 10°49′5″E / 53.62139° СГШ; 10.81806° ИГД / 53.62139; 10.81806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штерлај
Црква во Штерлај
Црква во Штерлај
Црква во Штерлај
Грб на Штерлај
Штерлај во рамките на Германија
Штерлај
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Роберт Олман
Основни податоци
Површина 21,39 км2
Надм. височина 46 м
Население 937 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23883
Повик. бр. 04545
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Штерлај во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°37′17″N 10°49′5″E / 53.62139° СГШ; 10.81806° ИГД / 53.62139; 10.81806

Штерлај (германски: Sterley) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)