Прејди на содржината

Хоенхорн

Координати: 53°28′39″N 10°22′7″E / 53.47750° СГШ; 10.36861° ИГД / 53.47750; 10.36861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенхорн
Поглед кон Хоенхорн
Поглед кон Хоенхорн
Поглед кон Хоенхорн
Грб на Хоенхорн
Хоенхорн во рамките на Германија
Хоенхорн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Хое Елбгест
Градоначалник Ханс-Јирген Мајнерт
Основни податоци
Површина 6,93 км2
Надм. височина 68 м
Население 543 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21526
Повик. бр. 04152
Портал www.amt-hohe-
elbgeest.de
Местоположба на Хоенхорн во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°28′39″N 10°22′7″E / 53.47750° СГШ; 10.36861° ИГД / 53.47750; 10.36861

Хоенхорн (германски: Hohenhorn) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)