Клајн Цехер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Цехер
Клајн Цехер is located in Германија
Клајн Цехер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Конрад Торклер
Основни податоци
Површина 9,11 км2
Надм. височина 43 м
Население 235 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23883
Повик. бр. 04545
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Клајн Цехер во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°35′N 10°52′E / 53.583° СГШ; 10.867° ИГД / 53.583; 10.867Координати: 53°35′N 10°52′E / 53.583° СГШ; 10.867° ИГД / 53.583; 10.867

Клајн Цехер (германски: Klein Zecher) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)