Кизен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кизен
Грб на Кизен
Кизен is located in Германија
Кизен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Франц-Јирген Присман
Основни податоци
Површина 7,28 км2
Надм. височина 28 м
Население 375 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23898
Повик. бр. 04543
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Кизен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°41′2″N 10°36′48″E / 53.68389° СГШ; 10.61333° ИГД / 53.68389; 10.61333Координати: 53°41′2″N 10°36′48″E / 53.68389° СГШ; 10.61333° ИГД / 53.68389; 10.61333

Кизен (германски: Kühsen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)