Крепелсхаген-Фарендорф

Координати: 53°29′25″N 10°19′1″E / 53.49028° СГШ; 10.31694° ИГД / 53.49028; 10.31694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крепелсхаген-Фарендорф
Фарендорф
Фарендорф
Фарендорф
Грб на Крепелсхаген-Фарендорф
Крепелсхаген-Фарендорф во рамките на Германија
Крепелсхаген-Фарендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Хое Елбгест
Градоначалник Фолкер Меркел (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,37 км2
Надм. височина 57 м
Население 1.339 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 160 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21529
Повик. бр. 04104, 04152
Портал www.amt-hohe-
elbgeest.de
Местоположба на Крепелсхаген-Фарендорф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°29′25″N 10°19′1″E / 53.49028° СГШ; 10.31694° ИГД / 53.49028; 10.31694

Крепелсхаген-Фарендорф (германски: Kröppelshagen-Fahrendorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)