Белендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белендорф
Парохиска сала во Белендорф
Парохиска сала во Белендорф
Парохиска сала во Белендорф
Грб на Белендорф
Белендорф во рамките на Германија
Белендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Ренате Пфенигшмит (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,25 км2
Надм. височина 38 м
Население 390 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23919
Повик. бр. 04544
Портал www.amt-
berkenthin.de
Местоположба на Белендорф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°42′0″N 10°40′0″E / 53.70000° СГШ; 10.66667° ИГД / 53.70000; 10.66667Координати: 53°42′0″N 10°40′0″E / 53.70000° СГШ; 10.66667° ИГД / 53.70000; 10.66667

Белендорф (германски: Behlendorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)