Мелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелн
Поглед на Стариот град на Мелн
Поглед на Стариот град на Мелн
Поглед на Стариот град на Мелн
Грб на Мелн
Мелн во рамките на Германија
Мелн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Градоначалник Јан Вигелс (СДП)
Основни податоци
Површина 25,05 км2
Надм. височина 19 м
Население 19.282 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 770 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23879
Повик. бр. 04542
Портал www.moelln.de
Местоположба на градот Мелн во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°37′37″N 10°41′5″E / 53.62694° СГШ; 10.68472° ИГД / 53.62694; 10.68472Координати: 53°37′37″N 10°41′5″E / 53.62694° СГШ; 10.68472° ИГД / 53.62694; 10.68472

Мелн (германски: Mölln) — град во округот Војводство Лауенбург, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Градот е опкружен од неколку мало езера (Штатско Езеро, Шулско Езеро, Цигелско Езеро, Хегеско Езеро, Шмалско Езеро, Литауско Езеро, Дризенско Езеро, Пинско Езеро). Каналот Елба-Либек тече низ градот. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Брајтенфелде, иако самиот не е член на истата.

Градот бил основан во XII век. Брзо станал важен град, поради Стариот пат на солта кој поминува во близина, по кој била пренесувана солта произведувана во соланите во Линебург (Долна Саксонија) до балтичкото пристаниште Либек и Каналот Штекниц, кој бил претходник на денешниот канал Елба-Либек. Иако се наоѓал во средина на средновековното војводство Лауенбург, градот бил продаден на Ханзиниот град Либек, кој владеел со Мелн од 1359 до 1683 година.

Самиот Мелн се нарекува „град на Ојленшпигел“, поради Тил Ојленшпигел, легендарен измамник познат по неговите пороци и провокативните мисли. Ојленшпигел се верува дека живеел во Брауншвајг, но неговата последна година ја поминал во Мелн. Умрел од чума во 1350 година. Иако неговото постоење не е докажано, постојат неколку споменици за него во Мелн.

Во 1992 година, десничарски екстремисти подметнале пожар во турска куќа, при што загинале три девојчиња.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. http://www.germanhistorydocs.ghi-dc.org/sub_image.cfm?image_id=3250&language=en

Надворешни врски[уреди | уреди извор]