Брунсмарк

Координати: 53°37′8″N 10°45′0″E / 53.61889° СГШ; 10.75000° ИГД / 53.61889; 10.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брунсмарк
Грб на Брунсмарк
Брунсмарк во рамките на Германија
Брунсмарк
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Ијаин Макнаб
Основни податоци
Површина 4,29 км2
Надм. височина 31 м
Население 159 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23883
Повик. бр. 04542
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Брунсмарк во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°37′8″N 10°45′0″E / 53.61889° СГШ; 10.75000° ИГД / 53.61889; 10.75000

Брунсмарк (германски: Brunsmark) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)