Погензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Погензе
Грб на Погензе
Погензе is located in Германија
Погензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Анке Бригман
Основни податоци
Површина 5,44 км2
Надм. височина 46 м
Население 346 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23896
Повик. бр. 04543
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Погензе во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°38′N 10°34′E / 53.633° СГШ; 10.567° ИГД / 53.633; 10.567Координати: 53°38′N 10°34′E / 53.633° СГШ; 10.567° ИГД / 53.633; 10.567

Погензе (германски: Poggensee) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)