Колов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колов
Грб на Колов
Колов во рамките на Германија
Колов
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Андреас Коп
Основни податоци
Површина 8,21 км2
Надм. височина 41 м
Население 610 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21527
Повик. бр. 04151
Портал www.amt-
schwarzenbek-land.de
Местоположба на Колов во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°27′49″N 10°27′35″E / 53.46361° СГШ; 10.45972° ИГД / 53.46361; 10.45972Координати: 53°27′49″N 10°27′35″E / 53.46361° СГШ; 10.45972° ИГД / 53.46361; 10.45972

Колов (германски: Kollow) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)