Фуленхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фуленхаген
Црква во Фуленхаген
Црква во Фуленхаген
Црква во Фуленхаген
Грб на Фуленхаген
Фуленхаген во рамките на Германија
Фуленхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Волфганг Кригер
Основни податоци
Површина 5,74 км2
Надм. височина 46 м
Население 388 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04156
Портал www.amt-schwarzenbek-land.de
Местоположба на Фуленхаген во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°34′25″N 10°31′41″E / 53.57361° СГШ; 10.52806° ИГД / 53.57361; 10.52806Координати: 53°34′25″N 10°31′41″E / 53.57361° СГШ; 10.52806° ИГД / 53.57361; 10.52806

Фуленхаген (германски: Fuhlenhagen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)