Грамбек

Координати: 53°34′N 10°41′E / 53.567° СГШ; 10.683° ИГД / 53.567; 10.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамбек
Црква во Грамбек
Црква во Грамбек
Црква во Грамбек
Грб на Грамбек
Грамбек во рамките на Германија
Грамбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Брајтенфелде
Градоначалник Ернст Книге
Основни податоци
Површина 12,66 км2
Надм. височина 28 м
Население 507 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23883
Повик. бр. 04542
Портал www.amt-
breitenfelde.de
Местоположба на Грамбек во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°34′N 10°41′E / 53.567° СГШ; 10.683° ИГД / 53.567; 10.683

Грамбек (германски: Grambek) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)