Хорнбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорнбек
Спомен-плоча во Хорнбек
Спомен-плоча во Хорнбек
Спомен-плоча во Хорнбек
Грб на Хорнбек
Хорнбек во рамките на Германија
Хорнбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Брајтенфелде
Градоначалник Херман Кренерт
Основни податоци
Површина 5,89 км2
Надм. височина 31 м
Население 192 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04158
Портал www.amt-breitenfelde.de
Местоположба на Хорнбек во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°34′N 10°38′E / 53.567° СГШ; 10.633° ИГД / 53.567; 10.633Координати: 53°34′N 10°38′E / 53.567° СГШ; 10.633° ИГД / 53.567; 10.633

Хорнбек (германски: Hornbek) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)