Дихелсдорф

Координати: 53°43′59″N 10°34′0″E / 53.73306° СГШ; 10.56667° ИГД / 53.73306; 10.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дихелсдорф
Спомен-плоча во Дихелсдорф
Спомен-плоча во Дихелсдорф
Спомен-плоча во Дихелсдорф
Грб на Дихелсдорф
Дихелсдорф во рамките на Германија
Дихелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Ханс Фос
Основни податоци
Површина 3,01 км2
Надм. височина 45 м
Население 167 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04501
Портал www.amt-
berkenthin.de
Местоположба на Дихелсдорф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°43′59″N 10°34′0″E / 53.73306° СГШ; 10.56667° ИГД / 53.73306; 10.56667

Дихелсдорф (германски: Düchelsdorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)