Дамкер

Координати: 53°35′13″N 10°26′44″E / 53.58694° СГШ; 10.44556° ИГД / 53.58694; 10.44556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамкер
Грб на Дамкер
Дамкер во рамките на Германија
Дамкер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Карл Штапелфелт
Основни податоци
Површина 2,04 км2
Надм. височина 36 м
Население 146 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 22946
Повик. бр. 04154
Портал www.amt-schwarzenbek-land.de
Местоположба на Дамкер во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°35′13″N 10°26′44″E / 53.58694° СГШ; 10.44556° ИГД / 53.58694; 10.44556

Дамкер (германски: Dahmker) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)