Клајн Пампау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајн Пампау
Грб на Клајн Пампау
Клајн Пампау во рамките на Германија
Клајн Пампау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Герхард Хелвиг (СДП)
Основни податоци
Површина 4,17 км2
Надм. височина 21 м
Население 646 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 155 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04155
Портал www.buechen.de
Местоположба на Клајн Пампау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°31′N 10°35′E / 53.517° СГШ; 10.583° ИГД / 53.517; 10.583Координати: 53°31′N 10°35′E / 53.517° СГШ; 10.583° ИГД / 53.517; 10.583

Клајн Пампау (германски: Klein Pampau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)