Прејди на содржината

Кудеверде

Координати: 53°34′N 10°23′E / 53.567° СГШ; 10.383° ИГД / 53.567; 10.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кудеверде
Воденица во Кудеверде
Воденица во Кудеверде
Воденица во Кудеверде
Грб на Кудеверде
Кудеверде во рамките на Германија
Кудеверде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Волфганг Герлах (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,34 км2
Надм. височина 30 м
Население 1.394 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 190 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 22958
Повик. бр. 04154
Портал www.amt-
schwarzenbek-land.de
Местоположба на Кудеверде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°34′N 10°23′E / 53.567° СГШ; 10.383° ИГД / 53.567; 10.383

Кудеверде (германски: Kuddewörde) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)