Касторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Касторф
Грб на Касторф
Касторф во рамките на Германија
Касторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Волфганг Виденхефт (СДП)
Основни податоци
Површина 6,9 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.105 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 160 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04501
Портал www.amt-
berkenthin.de
Местоположба на Касторф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°44′57″N 10°34′14″E / 53.74917° СГШ; 10.57056° ИГД / 53.74917; 10.57056Координати: 53°44′57″N 10°34′14″E / 53.74917° СГШ; 10.57056° ИГД / 53.74917; 10.57056

Касторф (германски: Kastorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)