Прејди на содржината

Хамварде

Координати: 53°27′N 10°25′E / 53.450° СГШ; 10.417° ИГД / 53.450; 10.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хамварде
Црква во Хамварде
Црква во Хамварде
Црква во Хамварде
Грб на Хамварде
Хамварде во рамките на Германија
Хамварде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Хое Елбгест
Градоначалник Фридрих-Вилхелм Рихард (СДП)
Основни податоци
Површина 6,68 км2
Надм. височина 49 м
Население 853 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 128 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21502
Повик. бр. 04152
Портал www.amt-hohe-
elbgeest.de
Местоположба на Хамварде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°27′N 10°25′E / 53.450° СГШ; 10.417° ИГД / 53.450; 10.417

Хамварде (германски: Hamwarde) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)