Грос Диснак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Диснак
Ковачка продавница во Грос Диснак
Ковачка продавница во Грос Диснак
Ковачка продавница во Грос Диснак
Грб на Грос Диснак
Грос Диснак во рамките на Германија
Грос Диснак
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Торстен Грепер
Основни податоци
Површина 5,99 км2
Надм. височина 45 м
Население 83 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04544
Портал www.amt-
lauenburgische-
seen.de
Местоположба на Грос Диснак во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°45′32″N 10°41′31″E / 53.75889° СГШ; 10.69194° ИГД / 53.75889; 10.69194Координати: 53°45′32″N 10°41′31″E / 53.75889° СГШ; 10.69194° ИГД / 53.75889; 10.69194

Грос Диснак (германски: Groß Disnack) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)