Ланкау

Координати: 53°40′9″N 10°40′1″E / 53.66917° СГШ; 10.66694° ИГД / 53.66917; 10.66694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланкау
Грб на Ланкау
Ланкау во рамките на Германија
Ланкау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Ото Бојге
Основни податоци
Површина 19,12 км2
Надм. височина 47 м
Население 470 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23881
Повик. бр. 04542
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Ланкау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°40′9″N 10°40′1″E / 53.66917° СГШ; 10.66694° ИГД / 53.66917; 10.66694

Ланкау (германски: Lankau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)