Грос Шенкенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Шенкенберг
Грб на Грос Шенкенберг
Грос Шенкенберг во рамките на Германија
Грос Шенкенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Карин Главе
Основни податоци
Површина 6,52 км2
Надм. височина 15 м
Население 562 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23860
Повик. бр. 04508, 04539
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Грос Шенкенберг во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°48′N 10°34′E / 53.800° СГШ; 10.567° ИГД / 53.800; 10.567Координати: 53°48′N 10°34′E / 53.800° СГШ; 10.567° ИГД / 53.800; 10.567

Грос Шенкенберг (германски: Groß Schenkenberg) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)