Гизенсдорф

Координати: 53°40′48″N 10°41′40″E / 53.68000° СГШ; 10.69444° ИГД / 53.68000; 10.69444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гизенсдорф
Спомен-плоча во Гизенсдорф
Спомен-плоча во Гизенсдорф
Спомен-плоча во Гизенсдорф
Гизенсдорф во рамките на Германија
Гизенсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Херберт Лангхоф
Основни податоци
Површина 2,73 км2
Надм. височина 34 м
Население 155 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23909
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Гизенсдорф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°40′48″N 10°41′40″E / 53.68000° СГШ; 10.69444° ИГД / 53.68000; 10.69444

Гизенсдорф (германски: Giesensdorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)