Цитен (Лауенбург)

Координати: 53°42′N 10°49′E / 53.700° СГШ; 10.817° ИГД / 53.700; 10.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цитен
Црква во Цитен
Црква во Цитен
Црква во Цитен
Грб на Цитен
Цитен (Лауенбург) во рамките на Германија
Цитен (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Карл-Хорст Залцзојлер
Основни податоци
Површина 11,14 км2
Надм. височина 48 м
Население 1.108 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Цитен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°42′N 10°49′E / 53.700° СГШ; 10.817° ИГД / 53.700; 10.817

Цитен (германски: Ziethen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)