Замс

Координати: 53°31′31″N 10°32′0″E / 53.52528° СГШ; 10.53333° ИГД / 53.52528; 10.53333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Замс
Црква во Замс
Црква во Замс
Црква во Замс
Грб на Замс
Замс во рамките на Германија
Замс
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Ханс-Јоахим Пист
Основни податоци
Површина 5,94 км2
Надм. височина 33 м
Население 443 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04151
Портал www.amt-schwarzenbek-land.de
Местоположба на Замс во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°31′31″N 10°32′0″E / 53.52528° СГШ; 10.53333° ИГД / 53.52528; 10.53333

Замс (германски: Sahms) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)