Кетел (Лауенбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кетел
Кетел (Лауенбург) is located in Германија
Кетел (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Тим Петерс
Основни податоци
Површина 1,52 км2
Надм. височина 38 м
Население 262 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 22929
Повик. бр. 04159
Портал www.amt-schwarzenbek-land.de
Местоположба на Кетел во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°36′35″N 10°30′42″E / 53.60972° СГШ; 10.51167° ИГД / 53.60972; 10.51167Координати: 53°36′35″N 10°30′42″E / 53.60972° СГШ; 10.51167° ИГД / 53.60972; 10.51167

Кетел (германски: Köthel) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)