Хамфелде (Лауенбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хамфелде
Ветерница во Хамфелде
Ветерница во Хамфелде
Грб на Хамфелде
Хамфелде (Лауенбург) is located in Германија
Хамфелде (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Хајнц Рајмер
Основни податоци
Површина 3,45 км2
Надм. височина 27 м
Население 496 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 144 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 22929
Повик. бр. 04154
Портал www.amt-
schwarzenbek-land.de
Местоположба на Хамфелде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°35′49″N 10°26′53″E / 53.59694° СГШ; 10.44806° ИГД / 53.59694; 10.44806Координати: 53°35′49″N 10°26′53″E / 53.59694° СГШ; 10.44806° ИГД / 53.59694; 10.44806

Хамфелде (германски: Hamfelde) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)