Волтерсдорф (Лауенбург)

Координати: 53°35′N 10°38′E / 53.583° СГШ; 10.633° ИГД / 53.583; 10.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волтерсдорф
Волтерсдорф
Волтерсдорф
Волтерсдорф
Грб на Волтерсдорф
Волтерсдорф (Лауенбург) во рамките на Германија
Волтерсдорф (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Брајтенфелде
Градоначалник Рајнер Шмит
Основни податоци
Површина 7,90 км2
Надм. височина 37 м
Население 325 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21516
Повик. бр. 04542
Портал www.amt-breitenfelde.de
Местоположба на Волтерсдорф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°35′N 10°38′E / 53.583° СГШ; 10.633° ИГД / 53.583; 10.633

Волтерсдорф (германски: Woltersdorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)