Канкелау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канкелау
Спомен-плоча во Канкелау
Спомен-плоча во Канкелау
Грб на Канкелау
Канкелау is located in Германија
Канкелау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Клаус Хансен
Основни податоци
Површина 4,21 км2
Надм. височина 38 м
Население 222 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04156
Портал www.amt-schwarzenbek-land.de
Местоположба на Канкелау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°32′59″N 10°34′4″E / 53.54972° СГШ; 10.56778° ИГД / 53.54972; 10.56778Координати: 53°32′59″N 10°34′4″E / 53.54972° СГШ; 10.56778° ИГД / 53.54972; 10.56778

Канкелау (германски: Kankelau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)