Рондесхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рондесхаген
Грб на Рондесхаген
Рондесхаген во рамките на Германија
Рондесхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Хајнц Албрехт
Основни податоци
Површина 9,51 км2
Надм. височина 16 м
Население 809 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23919
Повик. бр. 04501, 04544
Портал www.amt-berkenthin.de
Местоположба на Рондесхаген во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°45′N 10°38′E / 53.750° СГШ; 10.633° ИГД / 53.750; 10.633Координати: 53°45′N 10°38′E / 53.750° СГШ; 10.633° ИГД / 53.750; 10.633

Рондесхаген (германски: Rondeshagen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)