Талкау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Талкау
Грб на Талкау
Талкау во рамките на Германија
Талкау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Брајтенфелде
Градоначалник Харалд Мехелке
Основни податоци
Површина 4,88 км2
Надм. височина 31 м
Население 516 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04156
Портал www.amt-
breitenfelde.de
Местоположба на Талкау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°34′N 10°34′E / 53.567° СГШ; 10.567° ИГД / 53.567; 10.567Координати: 53°34′N 10°34′E / 53.567° СГШ; 10.567° ИГД / 53.567; 10.567

Талкау (германски: Talkau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)