Клинкраде

Координати: 53°43′N 10°33′E / 53.717° СГШ; 10.550° ИГД / 53.717; 10.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клинкраде
Спомен-плоча во Клинкраде
Спомен-плоча во Клинкраде
Спомен-плоча во Клинкраде
Грб на Клинкраде
Клинкраде во рамките на Германија
Клинкраде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Ернст-Август Брунс
Основни податоци
Површина 7,4 км2
Надм. височина 52 м
Население 594 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23898
Повик. бр. 04536
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Клинкраде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°43′N 10°33′E / 53.717° СГШ; 10.550° ИГД / 53.717; 10.550

Клинкраде (германски: Klinkrade) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)