Погец

Координати: 53°45′6″N 10°43′51″E / 53.75167° СГШ; 10.73083° ИГД / 53.75167; 10.73083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Погец
Рацебуршкото Езеро во Погец
Рацебуршкото Езеро во Погец
Рацебуршкото Езеро во Погец
Грб на Погец
Погец во рамките на Германија
Погец
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Кристијане Филнер
Основни податоци
Површина 4,51 км2
Надм. височина 14 м
Население 468 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-
lauenburgische-
seen.de
Местоположба на Погец во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°45′6″N 10°43′51″E / 53.75167° СГШ; 10.73083° ИГД / 53.75167; 10.73083

Погец (германски: Pogeez) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)