Лангенлестен

Координати: 53°30′N 10°44′E / 53.500° СГШ; 10.733° ИГД / 53.500; 10.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангенлестен
Шумски имот во Лангенлестен
Шумски имот во Лангенлестен
Шумски имот во Лангенлестен
Грб на Лангенлестен
Лангенлестен во рамките на Германија
Лангенлестен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Вилхелм Кнох
Основни податоци
Површина 23,37 км2
Надм. височина 26 м
Население 147 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 6 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04155
Портал www.buechen.de
Местоположба на Лангенлестен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°30′N 10°44′E / 53.500° СГШ; 10.733° ИГД / 53.500; 10.733

Лангенлестен (германски: Langenlehsten) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)