Бернзен

Координати: 53°28′N 10°17′E / 53.467° СГШ; 10.283° ИГД / 53.467; 10.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бернзен
Црква во Бернзен
Црква во Бернзен
Црква во Бернзен
Грб на Бернзен
Бернзен во рамките на Германија
Бернзен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Хое Елбгест
Градоначалник Валтер Хајш
Основни податоци
Површина 8,42 км2
Надм. височина 48 м
Население 4.831 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 574 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21039
Повик. бр. 040
Портал www.amt-hohe-
elbgeest.de
Местоположба на Бернзен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°28′N 10°17′E / 53.467° СГШ; 10.283° ИГД / 53.467; 10.283

Бернзен (германски: Börnsen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)