Кулпин (Германија)

Координати: 53°42′N 10°42′E / 53.700° СГШ; 10.700° ИГД / 53.700; 10.700
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кулпин
Спомен-плоча во Кулпин
Спомен-плоча во Кулпин
Спомен-плоча во Кулпин
Кулпин (Германија) во рамките на Германија
Кулпин (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Хајнц Дорендорф
Основни податоци
Површина 6,07 км2
Надм. височина 41 м
Население 201 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Кулпин во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°42′N 10°42′E / 53.700° СГШ; 10.700° ИГД / 53.700; 10.700

Кулпин (германски: Kulpin) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)