Прејди на содржината

Шенберг (Лауенбург)

Координати: 53°40′38″N 10°26′6″E / 53.67722° СГШ; 10.43500° ИГД / 53.67722; 10.43500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенберг
Грб на Шенберг
Шенберг (Лауенбург) во рамките на Германија
Шенберг (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Карл-Хајнц Пипер
Основни податоци
Површина 14,78 км2
Надм. височина 61 м
Население 1.416 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 22929
Повик. бр. 04534
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Шенберг во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°40′38″N 10°26′6″E / 53.67722° СГШ; 10.43500° ИГД / 53.67722; 10.43500

Шенберг (германски: Schönberg) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)