Вирсхоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вирсхоп
Грб на Вирсхоп
Вирсхоп во рамките на Германија
Вирсхоп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Хое Елбгест
Градоначалник Ханс-Улрих Јан
Основни податоци
Површина 5,15 км2
Надм. височина 41 м
Население 211 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21502
Повик. бр. 04152
Портал www.amt-hohe-
elbgeest.de
Местоположба на Вирсхоп во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°26′N 10°27′E / 53.433° СГШ; 10.450° ИГД / 53.433; 10.450Координати: 53°26′N 10°27′E / 53.433° СГШ; 10.450° ИГД / 53.433; 10.450

Вирсхоп (германски: Wiershop) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)