Фредебург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фредебург
Фредебург is located in Германија
Фредебург
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Лотар де Врис
Основни податоци
Површина 10,09 км2
Надм. височина 33 м
Население 41 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 4 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23909
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Фредебург во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°40′N 10°43′E / 53.667° СГШ; 10.717° ИГД / 53.667; 10.717Координати: 53°40′N 10°43′E / 53.667° СГШ; 10.717° ИГД / 53.667; 10.717

Фредебург (германски: Fredeburg) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)