Бихен

Координати: 53°29′N 10°37′E / 53.483° СГШ; 10.617° ИГД / 53.483; 10.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бихен
Општинското собрание на Бихен
Општинското собрание на Бихен
Општинското собрание на Бихен
Грб на Бихен
Бихен во рамките на Германија
Бихен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Уве Мелер (СДП)
Основни податоци
Површина 16,85 км2
Надм. височина 20 м
Население 6.319 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 375 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04155
Портал www.buechen.de
Местоположба на Бихен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°29′N 10°37′E / 53.483° СГШ; 10.617° ИГД / 53.483; 10.617

Бихен (германски: Büchen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на Каналот Елба-Либек, околу 13 километри североисточно од Лауенбург (Елба) и 45 километри источно од Хамбург.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница. Железничката станица во Бихен претставува јазол за железничките линии Берлин-Хамбург и Либек-Линебург.

Историја[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1945 и 1990 година, Бихен служел како западногермански граничен премин на внатрегерманската граница за железнички сообраќај. Преминот бил отворен за возови кои патувале помеѓу советската окупациска зона (до 1949 г., потоа Источна Германија или Западен Берлин и американската окупациска зона (до 1949 г.) потоа Западна Германија. Сообраќајот бил предмет на меѓузонските одредби, пропишани со Транзитниот договор од 1972 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]