Гринау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гринау
Спомен-плоча во Гринау
Спомен-плоча во Гринау
Спомен-плоча во Гринау
Грб на Гринау
Гринау во рамките на Германија
Гринау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Биргит Краус
Основни податоци
Површина 2,74 км2
Надм. височина 22 м
Население 296 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04501
Портал www.amt-
sandesneben.de
Местоположба на Гринау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°46′42″N 10°32′53″E / 53.77833° СГШ; 10.54806° ИГД / 53.77833; 10.54806Координати: 53°46′42″N 10°32′53″E / 53.77833° СГШ; 10.54806° ИГД / 53.77833; 10.54806

Гринау (германски: Grinau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)