Клемпау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клемпау
Куќа во Клемпау
Куќа во Клемпау
Куќа во Клемпау
Грб на Клемпау
Клемпау во рамките на Германија
Клемпау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Карл Бартелс
Основни податоци
Површина 10,07 км2
Надм. височина 15 м
Население 613 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23628
Повик. бр. 04508
Портал www.amt-
berkenthin.de
Местоположба на Клемпау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°46′N 10°40′E / 53.767° СГШ; 10.667° ИГД / 53.767; 10.667Координати: 53°46′N 10°40′E / 53.767° СГШ; 10.667° ИГД / 53.767; 10.667

Клемпау (германски: Klempau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа јужно од градот Либек и западно од Рацебуршкото Езеро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)