Рацебуршко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рацебуршко Езеро
RatzeburgerSeeRoemnitzerMuehle.jpg
Поглед на Ремницската воденица во езерото
ПодрачјеШлезвиг-Холштајн, Германија
Координати53°44′4″N 10°45′22″E / 53.73444° СГШ; 10.75611° ИГД / 53.73444; 10.75611Координати: 53°44′4″N 10°45′22″E / 53.73444° СГШ; 10.75611° ИГД / 53.73444; 10.75611
Главни приливиКанал Шалзе, различни потоци
Главни истециВакениц
Сливни земји Германија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
12,59 км²[1] км2
Прос. длабочина11,5 м[1] м
Најг. длабочина24,4 м[1] м
Зафатнина144,9 мил. м³[1] км3
Надм. височина3,4 м м
Населени местаРацебург

Рацебуршко Езеро (германски: Ratzeburger See) — езеро во југоисточниот дел на сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. На источниот брег на езерото се наоѓа градот Рацебург.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Charakteristische Daten, abgerufen am 21. Januar 2012

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Рацебуршко Езеро на Ризницата ?
  • Никсдорф, Б. (2004), „Рацебуршко Езеро“, Dokumentation von Zustand und Entwicklung der wichtigsten Seen Deutschlands (германски), Берлин: Сојузна служба за животна средина (Umweltbundesamt), стр. 46 Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)