Дасендорф

Координати: 53°29′33″N 10°22′33″E / 53.49250° СГШ; 10.37583° ИГД / 53.49250; 10.37583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дасендорф
Административното седиште на општинската заедница Хое Елбгест
Административното седиште на општинската заедница Хое Елбгест
Административното седиште на општинската заедница Хое Елбгест
Грб на Дасендорф
Дасендорф во рамките на Германија
Дасендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Хое Елбгест
Градоначалник Хелмут Риберг
Основни податоци
Површина 7,95 км2
Надм. височина 55 м
Население 3.390 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 426 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21521
Повик. бр. 04104
Портал www.amt-hohe-
elbgeest.de
Местоположба на Дасендорф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°29′33″N 10°22′33″E / 53.49250° СГШ; 10.37583° ИГД / 53.49250; 10.37583

Дасендорф (германски: Dassendorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа јужно од Саксонската Шума и источно од Хамбург. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Хое Елбгест.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]