Шретстакен

Координати: 53°35′N 10°33′E / 53.583° СГШ; 10.550° ИГД / 53.583; 10.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шретстакен
Црква во Шретстакен
Црква во Шретстакен
Црква во Шретстакен
Грб на Шретстакен
Шретстакен во рамките на Германија
Шретстакен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Брајтенфелде
Градоначалник Ерих Пист
Основни податоци
Површина 8,47 км2
Надм. височина 51 м
Население 481 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04156
Портал www.amt-
breitenfelde.de
Местоположба на Шретстакен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°35′N 10°33′E / 53.583° СГШ; 10.550° ИГД / 53.583; 10.550

Шретстакен (германски: Schretstaken) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)