Бретен (Шлезвиг-Холштајн)

Координати: 53°29′N 10°40′E / 53.483° СГШ; 10.667° ИГД / 53.483; 10.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бретен (Шлезвиг-Холштајн)
Бретен (Шлезвиг-Холштајн) во рамките на Германија
Бретен (Шлезвиг-Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Валтер Бурместер
Основни податоци
Површина 10,69 км2
Надм. височина 23 м
Население 320 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04155
Портал www.buechen.de
Местоположба на Бретен (Шлезвиг-Холштајн) во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°29′N 10°40′E / 53.483° СГШ; 10.667° ИГД / 53.483; 10.667

Бретен (германски: Bröthen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)