Буххолц (Лауенбург)

Координати: 53°43′N 10°45′E / 53.717° СГШ; 10.750° ИГД / 53.717; 10.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буххолц
Грб на Буххолц
Буххолц (Лауенбург) во рамките на Германија
Буххолц (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Волфганг Пагел
Основни податоци
Површина 2,93 км2
Надм. височина 23 м
Население 244 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-
lauenburgische-
seen.de
Местоположба на Буххолц во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°43′N 10°45′E / 53.717° СГШ; 10.750° ИГД / 53.717; 10.750

Буххолц (германски: Buchholz) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)