Штубен (Лауенбург)

Координати: 53°44′N 10°26′E / 53.733° СГШ; 10.433° ИГД / 53.733; 10.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штубен
Грб на Штубен
Штубен (Лауенбург) во рамките на Германија
Штубен (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Андреас Петерзен
Основни податоци
Површина 5,24 км2
Надм. височина 48 м
Население 379 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04534
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Штубен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°44′N 10°26′E / 53.733° СГШ; 10.433° ИГД / 53.733; 10.433

Штубен (германски: Stubben) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)